Alo Klima

YANLIŞ BİLİNENLER


Klima sağlık açısından zararlıdır.

Aksine yaşlılar, kalp, şeker, solunum ve astım rahatsızlığı bulunanlar için klimatize ortamda bulunmaları tavsiye edilmekte. Sağlık açısından yaşadığımız ve çalıştığımız ortamlardaki havanın 23 C ve nem oranının da %45 olması tavsiye edilmekte. İstenilen bu iklim koşullarını sağlayan en uygun cihaz klimadır. Unutmayın ki insan sağlığı açısından zararlı bir cihazı hastaneler kendi bünyelerinde uygulamaya almazlar.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Çin'de üretilen klimaların kalitesi düşüktür.

Klimanın kalitesini belirleyen unsur üretildiği ülkeden ziyade, kullanılan teknoloji ve malzemenin kalitesidir. Kalitesi kanıtlanmış ürünler tercih etmeniz ilk kriter olmalıdır. Günümüz dünyasında alanlarında lider olan bir çok firma dünyanın en ücra köşelerinde imalatta bulunmakta.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Sadece inverter tipi klimalar ısıtma amaçlı kullanılır.

Günümüzdeki hemen hemen tüm klimalar hem ısıtma, hem soğutma rejimi için kullanılabilir. Inverter Tipi Klimaların en büyük özelliği daha yüksek teknoloji kullanılarak üretilmesi ve bu da işletim maliyetlerini yakından etkilemekte. Yıl boyu kullanmayı amaçlıyorsanız inverter tipi klima cihazi elektrik tasarrufu etmeniz açısından ilk tercihiniz olmalıdır. Unutmayalım ki fiyatları yüksek olmasına rağmen belli kullanım döneminden sonra sahip olacağınız, mükemmel ve size çalışan bir cihaz olacak.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klima ile ısınmanın maliyeti çok daha yüksektir.

Kesinlikle değildir. Tek koşul klimanın kullanıldığı mekanın izolasyonunun çok iyi yapılması dır. Binalarda pencere, kapı gibi ısı kaybına en çok sebep olan durumlarda eğer iyi yalıtım yok ise klimanız bu alanı ısıtmaya yetersiz kalabilir. Sonuçta unutmayalım ki klima ısınma amaçlı icad edilen bir cihaz değildir.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Multi Klimalar birden fazla mekanı iklimlendirme için ilk tercihimiz olmalıdır.

Multisplit sistem Klimalar yer tasarrufu sağlamaktalar, fakat para tasarrufu değil. Tek dış ünite ve birkaç iç üniteden oluşan sistemler genelde birden fazla dış ünitenin montaj yapılmasının mümkün olmadığı zaman ilk tercihtir. Unutmayalım ki her nevi yapılandırma daima daha pahalıdır. Klima montajlarında kullanılacak bakır boru uzunluğu direkt olarak fiyata yansır, ünitelerin birbiri ile olan uzaklıkları enerji kaybına neden olacaktır. Arıza durumunda yapılandırmanın tamamını yitirmiş oluyorsunuz ve iç ünitelerin bulunduğu hiç bir ortamda iklimlendirme elde edemiyorsunuz.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klima, borularında taşıdığı sıcak ve soğuk hava ile iklim koşulu sağlar.

Klimanın borularında sadece Freon yada benzer soğutucu gaz dolaşmakta. Klimanın çalışma prensibi evinizdeki buzdolabınızın çalışma prensibi ile aynıdır. Split Sistem klimalar dış ortamdan hava almamakta, bu sebepten dolayı kullanıldıkları mekânların arada bir yellendirilmeleri gerekmekte.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Mitsubishi, Mitsubishi Electric ve Mitsubishi Heavy Industries Klimalar aynı firmadır.

Mitsubishi Grubu gemi taşımacılığı alanında faaliyet göstermek üzere 19 yüzyılın sonuna doğru Yataro Iwasaki tarafından kuruldu. Daha sonra Mitsubishi Grubu farklı sanayi dallarına yönelerek gemi taşımacılığının yanı sıra, gemi inşaası, finans ve uluslararası ticaret dallarında da faaliyete başlamiştir. Mitsubishi Electric 1921’de Mitsubishi Shipbuilding Co. bugünkü bilinen adı ile Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Kobe ‘deki fabrikasından taşınmasından sonra kuruldu. Her iki firma Mitsubishi adını taşımasına rağmen her ikisi de birbirinden bağımsız faaliyet göstermekte ve her bir firmanın kendi bağımsız ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klima bakım işlemi standart ve servisler tarafından aynı bakım prosedürü uygulanır.

İşlem ders (text) kitapları dahilinde aynıdır. Uygulamada klima bakım hizmeti servisten, servise farklılık göstermekte. Bakım yaptırmadan ve bakım fiyatını tercih için tek kriter olarak göz önünde bulundurmadan, hizmet veren firmanın size bakım işleminin hangi şekilde gerçekleştirdiğini ve aşamaları hakkında bilgi alınız.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klima bakımına gerek yok diye düşünüyorum. Toz filtresini ayda bir defa yıkamam yeterli.

Bakım sadece toz filtresi ile sınırlı değildir. Klima filtresini temizlemek birey olarak yapabileceğiniz en basit bakım şeklidir. Cihazınızın performansını ve ömrünü uzatacak bakım yöntemi için profesyonel yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Freelance ve serbest çalışan klimacılar, klima servisi açısından çok daha uygunlar.

Serbest yada Freelance çalışan biri tabiiki bir şirketin yükümlü olduğu giderleri üstlenmek zorunda kalmamakta ve bu nedenle hizmet bedeli düşük olabilir. Hizmet sonrası doğacak problemleri göze alıyorsanız ve risk yükümlülüğünü üstleniyorsanız sizin için iyi bir tercih olabilir. Faturasız ve sözleşmesiz alınan hizmeti herhangi bir aksilik doğması durumunda mahkeme yada savcı karşısında ispatlamanız mümkün olmayacaktır.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

En iyi klima en pahalı olanıdır.

En iyi klima kullanım amacınıza ve bütçenize uygun klimadır. Günümüzde klimalarda kullanılan teknoloji hemen hemen aynıdır. Daha kapsamlı bilgi için lütfen burayı tıklayınız
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimam arızalı, çıtırdama, lıkırdı ve hışırtı sesleri gelıyor.

Soğutmada duyulan benzer sesler klimanın gövdesinin sıcaklık değişimi nedeniyle genleşmesi yada büzüşmesinden dolayı kaynaklanır. Cihazın çalışma esnasında oluşan lıkırdı, hışırtı ve benzer sesler sistemde dolaşan gazdan kaynaklanmakta. Benzer seslerin 2-3 dakika duyulması oldukça normaldir.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klima kapasitesi Btu tespitinde mekanın eni ve boyunu çarpmam yeterli.

Cihazın kullanılacağı alanı tespit etmek için genelde bir çok klimacının başvurduğu benzer hesaplar sizi amacınıza uygun kapasitedeki cihazı seçmenizde yanıltabilir. Klimanın kullanılacağı alanın sadece eni ve boyunu çarparak elde edeceğiniz ölçü, yer alanı yüz ölçümü olacaktır. Hesaba tavan ve duvar alanlarınıda katmalısınız.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimamı ısıtmada çalıştırdıktan sonra geç devreye giriyor. Arızalı olduğunu düşünüyorum.

Cihazın çalıştırma düğmesine ON yada OFF bastıktan 2 ile 3 dakika sonra devreye girmesi arıza teşkil etmez ve gayet normaldir. Isıtma döneminde (kışın) oluşan buzlanmayı sökebilmek için cihazlar dış hava şartlarına bağlı olarak belirli aralıklarla DEFROST yada ERİTME yaparlar ve bu esnada cihaz ısıtma görevi yapmaz. Hava şartlarına bağlı olarak bu süre 4 ile 8 dakikayı bulabilir ve endişelenmenize gerek yok.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

İki yada üç odanın ısıtılması için doğal gaz kullanmak klimadan çok daha tasarrufludur.

Yeni bir dairenin sıfırdan doğalgaz ve kalorifer tesisatı maliyeti ortalama 6000 TL - 9000 TL’ yi bulmaktadır (Rakamlar Türkiye şartları ve 2006 ortalaması). Aynı fiyata kaliteli 3 adet inverter klima satın alabilirsiniz. Bu cihazları hiç durmaksızın çalıştırmanız durumunda bile doğal gaza nazaran ay sonu faturanız yarı yarıya fark edecektir. Özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde klima kullanmak kesinlikle daha avantajlıdır.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Kışın ısınmada aynı anda hem klima hem doğalgaz kullanımı en yüksek tasarruf sağlar.

Yeni bir dairenin sıfırdan doğalgaz ve kalorifer tesisatı maliyetı ortalama 6000 TL - 9000 TL’ yi bulmaktadır (Rakamlar Türkiye şartları ve 2006 ortalaması) olduğunu göz önüne alırsak ve buna satın alacağınız klimanında maliyetini ilave ederseniz çok sağlıklı bir tercih olmadığını anlayacaksınız.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Elektrikli ısıtıcılar, ısınmada klimadan çok daha sağlıklı bir tercihtir.

Inverter, Heat Pump klimalar elektrikli ısıtıcılardan çok daha tasarrufludur. Elektrikli ısıtıcı ve klima saatlık Kw değerlerini kıyaslayınız. Özellikle evinizde küçük çocukların olması durumunda elektrikli ısıtıcılar kullanırken dikkat ediniz. Bu ısıtıcılar yanıcı maddelere yakın olması durumunda yangına neden olurlar. Her yıl elektrikli ısıtıcılardan meydana gelen yangınlarla ilgili haberler medyada yer alıyor.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimadan akan su musluk suyu ile aynı özellikleri taşır.

Taşımaz. Klimadan akan su saf sudur. Musluk suyu ile kıyasla kireç,chlorine, fluoride ve sodium içermez. Oksijen oranı yüksek. Çok düşük oranlarda da olsa bakır, alüminyum, kurşun, gibi metaller içerir.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Bilgisayar, Televizyon, Spot Lamba gibi elektrikli aletler klimama çok etkisi olmaz.

Aksine adı geçen elektrikli aletlerin soğutma yükünü oldukça etkiler. Unutmayın ekstra soğutma yükü direk olarak klimanıza ve ay sonu elektrik faturalarınıza yansıyacaktır. Bilgisayarınız klimanıza ek 850 Btu soğutma yükü, Televizyon 782 Btu soğutma yükü, Florasan Lamba 68 Btu soğutma yükü, Spot Lamba 136 Btu soğutma yükü, Normal Lamba 255 Btu ekstra soğutma yüküne sebep olacaktır.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Elektrikli ısıtıcılar klimadan çok daha tasarrufludur.

Değildir ! Elektrikli ısıtıcıların COP 1 oysa ki heat pump inverter klimalarda COP 4. Kısacası Heat Pump ile kıyaslayınca elektrikli ısıtıcıların aynı miktardaki ısı enerjisini elde etmek için 4 misli daha fazla elektrik enerjisine gereksinim duyacaklardır.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klima suyu sulama amaçlı kullanılmaz ve bitkileri kurutur.

Evinizdeki çiçekler, ağaçlar ve bitkilerde klimanın suyunu kullanabilirsiniz. Klimanızdan çıkan suda minerallerin yoksun olması nedeniyle özellikle küçük saksılarda yetiştirdiğiniz çiçeklerin toprağını sıkça değiştirmeniz daha fayadalı olacaktır.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimanın filtresinin kirli olması enerji tasarrufunu etkilemez.

Hava akımını engelleyen kirli klima filtreleri cihazınızın ekstra %15 daha fazla enerji tüketimine sebep olabilir. Ayrıca kirli filtreler hava akımını önemli derecede aksatacağından verimli soğutma elde etmeniz mümkün olmayabilir.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klima suyunun içme amaçlı kullanılması tehdit oluşturmaz.

Kesinlikle Hayır. Klimanızdan oluşan suyu kesinlikle içme amaçlı kullanmayınız. Klima suyu saf sudur ve laboratuvar yada steril aplikasyonlar için idealdir. Saf suyun tüketimi gerek sizde gerekse evcil hayvanlarınızda mineral ve elekrolit eksikliğine neden olacaktır. Bu nedenden dolayı kesinlikle içme amaçlı olarak kullanamayın.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimanın fan hızı elektrik tüketimine etkisi yoktur.

Cihazınızın fan hızının yüksek olması daha yüksek elektrik tüketimine neden olmakta ve buda aylık enerji sarfiyatınıza yansımaktadır.

Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimalarla kıyasla odun, kömür vs. ile ısınmak çok daha ekonomik.

Kesinlikle değildir ! Odun, soba, şömine vs. gibi ısı kaynaklarından elde edeceğiniz ısınma sadece COP 0.45, genellikle bir blok odunu, kömür vs.yakmanız için 1 kW enerjiye gereksinim duyacaksınız. Bu 1 kW lık enerji karşılığında
elde edeceğiniz ısı enerjisi miktarı %45 geçmeyecektir. Basit bir dille izah etmemizgerekiyorsa, 8.8 kW odundan elde edilen enerji ile sadece 4 kW ısı enerjisi eldeetmiş olacaksınız. Heat Pumpila ise 1 kW enerji ile 4 kW ısı enerjisi temin edebilirsiniz.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Kışın ısınmada doğalgaz klimadan çok daha ekonomik.

Değil ! Doğalgaz COP değeri sadece 0.85’dir. Özetle gazlı, akaryakıtlı ısıtıcılarla  4 kW’lık ısı enerjisi elde edebilmeniz için 4.7 kW elektrik enerjisine gereksinim duyacaksınız. Oysaki Heat Pump ile 4 kW’lık ısı enerjisi elde edebilmeniz için gereksinim duyduğunuz elektrik enerjisi sadece 1 kW’tır.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Isınırken odun, kömür çok daha sağlıklı bir alternatif.

Kesinlikle çok daha sağlıksız bir alternatif ! Odun, kömür ve doğalgaz lobisi tarafından sizi yanıltmak amacıyla sunulan bir bilgi. Hastanelerin neden odun yada kömürle ısıtılmadıklarını hiç düşündünüz mü, fark ettiniz mi? Yada diğer büyük Kamu ve Özel Sektör Binalarının?
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimalar ısıtmada havayı kurutur.

Tabi ki, fakat diğer alternatif ısınma metotları ile kıyaslayınca yok denilecek kadar az seviyede.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Gerçek Mitsubishi klima Mitsubishi Electric klimalardır.

Değildir! Çünkü böyle bir marka yok! Sadece Mitsubishi adını taşıyan klima yada herhangi başka bir marka bulunmamakta. Mitsubishi Heavy Industries ve Mitsubishi Electric markaları vardır. Geçmişte Mitsubishi olarak bilinen şirketin iki farklı faaliyet alanlarına ayrılması neticesinde Mitsubishi Heavy Industries ve Mitsubishi Electric kurulmuştur. Daha fazla bilgi…
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Kullanım amacınız her ne olursa olsun inverter klimalar en iyisidir.

Değildir! Hedefiniz sadece soğutma ise inverter cihaza gereksiniminiz yoktur. Klimanızı günde 4 saatten fazla gerek soğutma gerekse ısıtma amaçlı kullanmayı düşünmuyorsanız inverter klima sizin için ideal çözüm olmayabilir.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Klimanın fiyatı doğrudan kalitesini belirler.

Belirlemez! Teknik donanıma sahip gerek beyaz gerekse elektronik eşya alırken sizin için fiyattan ziyade ürünün teknik özellikleri ve donanım içeriği olmalıdır. Ürün tanıtımında yapılan her nevi reklam ve tanıtım çalışmaları ürünün fiyatı yansımakta. Markanın, markalaşmak için yaptığı harcamaları aynen tüketiciye yansıtarak ürünü yüksek fiyatlarla fiyatlandırması hiçbir şekilde o ürünün iyi yada çok kaliteli olduğu anlamına gelmez. Benzer bir şekilde firma işletme maliyetlerini control altında tutamıyor, üst düzey yöneticilerine piyasa şartlarının çok üstünde maaş vs. giderleri denetleyemiyor ve bu maliyetleri ürüne yansıtıyor olması ürünün kalitesini belirlemez.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Yüksek sezon ve kampanyalı dönemler klima satın almak için en iyi dönemlerdir.

Değildir! Yüksek ısıtma yada soğutma sezonu yüksek taleb anlamına gelir ve yüksek taleb yüksek fiyat demektir. İlk önce ürüne %30 zam yapılıp daha sonra da %20 kampanyalı indirimli fiyat olarak sunulması pazarlama stratejisi ve kelime oyunundan başka bir şey değildir.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

E - ticaret siteleri en ucuz fiyata klima satın almak için ideal çözümdür.

Doğru! Fiyat konusunda büyük bir ihtimal bulunduğunuz sempt yada şehirdeki bayinizden cok daha uygun fiyat sunabilirler. E - ticaret siteleri bayii ve satış noktalarının kira vs. gibi giderlerini üstlenmek zorunda değiller haliyle fiyatları çok uygun olabiliyor. Fakat şunuda unutmayın cihazınızın montajını yapamıyorlar ve arızalanması durumunda cihazınıza müdahale edemiyorlar. Kitap, elbise, ayakkabı vs. satın almak için internet’ten alışveriş en iyi alternatif olabilir fakat uzun süreli ticari ilişki gerektiren ürünlerde fiyat sizin için tek kriter olmamalı.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Isıtmada doğalgaz klimadan çok daha tasarrufludur.

Değildir! Gazlı Isıtıcılar COP 0.85 - ısıtma kaynağı doğal gaz ya da akaryakıt olan ısıtıcılarda  genel olarak 1 kW enerji kullanımı sonucunda elde edilen ısı enerjisi 0.85 kW’tır. Benzer ısı kaynakları %100 verimlilik sağlamamakta. Kısacası gazlı, akaryakıtlı ısıtıcılarla 4 kW’lık ısı enerjisi elde edebimeniz için 4.7 kW elektrik enerjisine gereksinim duyacaksınız. Inverter Heat Pump Klimalar ile 4 kW’lık ısı enerjisi elde edebilmeniz için gereksinim duyduğunuz elektrik enerjisi sadece 1 kW’tır.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Elektrikli ısıtıcılarla ısınmak, klima ile ısınmaktan çok daha ucuzdur.

Değildir! Elektrikli Isıtıcılar COP 1 - elektrikli ısıtıcılar, sadece elektrikli aksamalarını ( reotan vs. ) ısınmaları için kullandığı her 1 kW elektrik enerjisi için, ısıtılacak alana en fazla 1 kW ısı enerjisi yayarlar. Heat Pump 1 kW elektrik enerjisini, 4 kW ısı enerjisine dönüştürmekte. Kısacası İnverter Heat Pump Klimalar ile kıyaslayınca elektirikli ısıtıcıların aynı miktardaki ısı enerjisini elde etmek için 4 misli daha fazla elektrik enerjisine gereksinim duyacaklardır.
Sayfa başına git.Sayfa Başı

Odun, kömür ısıtma yönünden klima ile ısınmaktan daha ucuzdur.

Değildir! Sobalar, Şömineler COP 0.45 - ısınma amaçlı odun, kömür vs. kaynaklar kullanmanız yapabileceğiniz en az verimli tercihlerden biri. Genellikle bir blok odunu yakmanız için 1 kW enerjiye gereksinim duyacaksınız. Bu 1 kW lık enerji karşılığında elde edeceğiniz ısı enerjisi miktarı %45 geçmeyecektir. Basit bir dille izah etmemiz gerekiyorsa, 8.8 kW odundan elde edilen enerji ile sadece 4 kW ısı enerjisi elde etmiş olacaksınız. İnverter Heat Pump Klimalarla ise 1 kW enerji ile 4 kW ısı enerjisi elde etmiş olacaksınız.
Sayfa başına git.Sayfa Başı
Bize Danışın


Alo Klima Bakım Kampanyası
Tasarım:FreelyDesign